Nic není jednoduché, viďte? Ani to, jak začít. Stát se podnikatelem není snadné a věřte, že udržet podnikání je ještě těžší.
Vy ale stojíte na prahu rozhodování.
I když máte dozajista jistý podnikatelský záměr, který byste neměli prozrazovat, určitě Vám jdou myšlenky směrem k tomu, zda podnikat, jako osoba samostatně výdělečně činná (dále jen OSVČ), nebo založit s.r.o.
OSVČ versus s.r.o.
Co bude pro Vás lepší? Zkusme porovnat výhody a úskalí jednotlivých typů podnikatelského subjektu. Nebo též řečeno hlasem zákona: právní formy podnikání.
K tomu, abyste začali podnikat, jako OSVČ, potřebujete:
· živnostenský list, který získáte na živnostenském úřadě vyplněním registrace,
· potřebujete také nějaký kapitál, o který se postará úvěr bankovní, ale i nebankovní (podmínky jsou značně rozdílné),
· hodila by se kancelář, za jejíž provoz byste ale platili zbytečně moc, proto si najděte informace o virtuální kanceláři, která by Vaší živnosti dodala nejen důvěryhodnost, ale i vůni peněz pro klienty.
K tomu, abyste začali podnikat, jako s.r.o., potřebujete jinou společnost, která za Vás všechno vyřídí. To bylo ale rychlé, viďte? Ale název společnosti, sídlo firmy, základní kapitál, předmět podnikání, společníci, jednatelé – to všechno promyslíte s profesionální společností, která během několika dnů Vaše s.r.o. založí, a to na základě Vašich informací!
A ještě taková maličkost. Využít ready made společnosti k Vašim záměrům a ke zjednodušení některých povinností také není k zahození.
Porovnání stran daní a srážek.
· OSVČ odvádí státu sečteno, podtrženo 42,7% finančních prostředků. To jsou daně z příjmu, sociální a zdravotní.
· S.r.o. odvádí státu 19% daně z příjmů právnických osob a navíc musí podíly společníků snížit o srážkovou 15% daň.
Ovšem v případě nemoci, nebo v případě podpory v nezaměstnanosti berou OSVČ nejméně finančních prostředků.
Ovlivnilo něco z výše uvedeného Vaše rozhodování? A podnítilo Vás něco k vyhledání dalších informací? Potom je cíl splněn! Teď už je rozhodnutí jen na Vás!