Exit game neboli úniková hra má už ve svém názvu dáno, o co se asi jedná, a evokuje poměrně jasný cíl. Odněkud se dostat. Ale odkud, jakým způsobem, za jakou dobu? To už jsou otázky, které potřebují konkrétnější odpovědi. Pojďme se tedy podívat, jak to celé funguje. Není to vždy tak snadné, jak by se na první pohled mohlo zdát.
Typy her podle prostředí
Nabídka této volnočasové aktivity je v současnosti velice pestrá, a tak možná stojí za to nejdřív si zjistit, co vlastně existuje za možnosti a z čeho si můžeme vybírat. Jedním z kritérií může být prostředí, ve kterém se exit game odehrává. Tvůrci si často upravují různé podzemní prostory, ať už to jsou obyčejná sklepení bytových domů či zatuchlé hradní kobky. V takových místech se snadno buduje strašidelná atmosféra, kterou příběhy plné záhad zkrátka potřebují .
Zde vás nejspíš budou čekat důmyslné úkoly, které si mnohdy žádají nejenom rychlý a logický úsudek, ale také manuální zručnost. Můžete se setkat například s různými přístroji, táhly a tlačítky, jejichž ovládání vyžaduje určitý grif. Při hledání indicií a klíčů se budete potýkat s různými nástrahami, počítejte s tím, že se třeba i ušpiníte nebo namočíte.
Dalším oblíbeným prostorem je naopak místnost, která na první pohled vypadá zcela obyčejně, například něco jako kancelář či pokoj v běžném bytě. Hned ale zjistíte, že tam cosi nehraje – uprostřed podlahy bude například ležet mrtvola a vy se tím pádem v okamžiku stáváte detektivem, který musí vše vyřešit.
Čas běží
Aby měla hra potřebný spád a všichni účastníci přemýšleli na plné obrátky, je zde časový limit. Ve většině případů je to 60 minut. V tomto čase byste měli být schopni rozluštit celé tajemství a dobrat se konce příběhu, nebo prostě získat klíč, který otevře zamčené dveře. Samozřejmě se může stát, že se vám to stihnout bohužel nepodaří. Neznamená to ovšem, že byste zůstali navěky někde zamčení, jen se asi nebudete moct pyšnit žádným diplomem, účastnickým listem nebo fotkou úspěšných řešitelů na webu hry. Ale jak je známo, co se nepovede na poprvé, povede se příště, a proto se nevzdávejte. Můžete dokonce vylepšovat osobní rekord a postupně snižovat čas, který v zavřené místnosti strávíte. Právě na tomto principu fungují týmové soutěže u mnohých únikových her.