Pokojové rostliny patří k nejkrásnějším bytovým dekoracím. Jsou to živé bytosti, které vyzařují energii, dobíjí nám baterky, pohlcují oxid uhličitý a vydechují kyslík a zároveň pomáhají udržet v prostředí přirozenou vlhkost na optimálních hodnotách. Nelze jim nic vytknout, jsou to příjemní společníci, kteří s námi v uzavřených místnostech žijí v pomyslné symbióze.

sukulenty v kuchyni

Obvykle je vkládáme do různých nádob, nejčastěji květináčů, pěstujeme je v substrátech či hydroponicky, a jednou z dalších možností, jak s nimi vyzdobit interiér, jsou aerária. Jsou to nádoby ze skla, mohou mít tvar kulové baňky, komolého kuželu či válce nebo různých křivek a uvnitř se osazují rostlinami, kořenícími v písku, substrátu atp.

zavěšené rostliny

Velmi oblíbené jsou zejména sukulenty, které rostou v písku, jehož zlatavá struktura je sama o sobě atraktivnější, než kdybyste na dno nádoby umístili tmavou zeminu. Záleží ovšem na vašem vkusu a rozhodnutí, jak aerárium koncipovat. Nádoby se po dokončení aranžovací procedury zavěšují do prostoru

Jak aerárium zavěsit – když máte hotovo, jistě se již nemůžete dočkat, až bude vaše výzdoba tam, kde ji chcete mít. Nebuďte však zbrklí a věnujte tomuto kroku větší pozornost, nežli samotnému aranžování. Předně zvolte vhodný materiál pro zavěšení, neprůhledné silonové lanko by mělo mít dostatečně velký průměr, který ponese stálou statickou zátěž až několika kilogramů. Dobrou volbou je rovněž splétané lanko ocelové, naopak se raději vyhýbejte klasickým provázkům z přírodních vláken, která mohou časem ztrácet na své pevnosti. Důležité je rovněž nepodcenit samotné ukotvení do stropu, případně zavěšení na okenní konzoli, která by měla tuto zátěž unést. Problém může nastat hlavně u hmoždinek, jestliže volíte jejich nevhodný průměr, nebo je špatně upevníte ve zdi. Byla by škoda, aby po několika dnech či týdnech se vaše dílo zřítilo k zemi a možná i někoho zranilo.