Venkovní i vnitřní bazény vyžadují pravidelnou údržbu, jejíž součástí je i odsávání nečistot usazených na dně.

Vysavače bazénů patří do základního vybavení každé nádrže na koupání, stejně jako filtrační zařízení. Filtrační okruh si nedokáže poradit se všemi nečistotami, část z nich se usadí na dně a tam vytváří vhodné prostředí pro rozmnožování patogenů, s nimiž by se výrazně zhoršila kvalita vody. Zároveň se s nimi odsávají odumřelé řasy, které byly odstraněny algicidním přípravkem a vločkovačem, a které se nezachytily v bazénové filtraci.

schůdky do bazénu

Odsávání nečistot ze dna nádrže lze provádět třemi způsoby. První z nich je plně automatický robotický stroj s vlastním pohonem a vlastním filtračním okruhem. Jeho řídící jednotka zvládne naprogramovat pohyb po dně bazénu tak, aby byl efektivní a nevynechalo se žádné místo. Robotický vysavač pracuje bez doteku lidské ruky a je tedy možné jej ponechat pracovat přes noc, aby připravil bazén na ranní koupel. Nevýhodou robotických systémů je pochopitelně jejich vyšší cena.

plavkyně v bazénu

Střední třídu vysavačů bazénů představují poloautomatické stroje s vlastním pohonem, které se připojují plastovou hadicí k filtračnímu okruhu. Pracují rovněž samostatně, ale vykonávají po dně pouze náhodný pohyb. Ušetří především váš čas a jejich cena je výrazně nižší.

Existují ještě teleskopické nástavce, které připojíte rovněž k bazénovému čerpadlu, ale veškerý pohyb s vysavačem je plně ve vaší režii. Ruční nástavec však zvládne prakticky totéž, co poloautomaty i robotické vysavače, ale je to vyváženo vaším časem a námahou. Někdo tento způsob odsávání preferuje, neboť máte perfektní přehled, co je již vysáto, a co ještě ne, a zároveň uděláte něco pro svou fyzickou kondici. Pohyb navíc vám jedině prospěje a navíc jako bonus je velmi nízká cena těchto výrobků, pořídíte je za pár stovek korun.